Dne 2.2.2013 vstoupilo v platnost opatření obecné povahy (OOP) českého metrologického institutu (ČMI), ke stažení zde nebo na stránkách ČMI zde.

Jaký má OOP vliv na taxislužbu? Poměrně zásadní.

Některé taxametry trpěly neduhem obecně nazývaným „nulítko“ nebo „mazátko“. Díky této vlastnosti docházelo při jistých okolnostech k nesprávnému uložení záznamu o ukončené jízdě do fiskální paměti taxametru i do denních a celkových registrů taxametru. OOP klade požadavky na všechny taxametry provozované v ČR a to jak staré taxametry typově schválené podle normy ČSN EN 50148 (VTS TJM-03, Torola MPT3CL/EU, Torola MPT4 nebo HALE MCT-04), tak i nových taxametrů schválených podle nařízení EK 2004/22/ES (v ČR zákon 464/2005 Sb.), kam patří taxametry Hale MCT-06, HALE SPT-02, Torola MCT 4.5 nebo taxametry Semitron.

Všechny tyto taxametry musí splňovat podmínky 3.6.5.2 výše zmíněného OOP. Výrobci taxametrů typově schválených podle ČSN EN 50148 musí upravit SW taxametru tak, aby údaje o provedené jízdě uchoval do fiskální paměti správně. Aby bylo možné zkontrolovat správnost tohoto nového SW, tak verze SW ale také kontrolní suma musí jít vyvolat na displeji taxametru nebo vytisknout na účtenku.

Taxametry, které nebudou obsahovat nový upravený SW, nemohou být pracovníky ČMI po 2.2.2014 ověřeny a nelze je nadále legálně používat. V naší firmě budeme provádět úpravy taxametru VTS TJM-03, aby splňoval podmínky výše zmíněného OOP. Pro více informací nás kontaktujte na info@iveka.cz.